התקשרו עכשיו לשיחת ייעוץ חינם!  0515533400

“מהו ההבדל בין אימות חתימה לאישור תצהיר לפי לשכת עורכי הדין?”


Blog Post


“מהו ההבדל בין אימות חתימה לאישור תצהיר לפי לשכת עורכי הדין?”

הקדמה: הסבר קצר על מהו אימות חתימה ומהו אישור תצהיר

אימות חתימה הוא תהליך שבמהלכו מאשרים את זהותו של החותם. במסגרת התהליך מוודאים כי החתימה שמופיעה על מסמך מסוים מתאימה לבעל החתימה המצהיר. זה נעשה על מנת להבטיח שהאדם שחתם את המסמך הוא בעצם האדם שאמור לחתום עליו. במילים אחרות, הדבר מאפשר לאמת שהאדם שחתם את המסמך הוא מי שהוא אומר שהוא.

אישור תצהיר, מצד שני, הוא תהליך שבו אדם מאשר שהמידע המופיע במסמך שהוא חתם עליו הוא נכון ומדויק. התהליך אינו מאשר את זהות החותם אלא את האמתיות של המידע שבמסמך.

ההבדל המשפטי: משמעות שונה של כל מונח בעולם המשפט

כשמדובר באימות חתימה ואישור תצהיר, ישנה משמעות משפטית שונה לכל מונח.

האימות של חתימה, בפירוש המשפטי, מתייחס לעובדה שהחתימה שחתום על המסמך היא באמת חתימת האדם המתכוון לחתום עליו. מה שאומר שישנם אמצעים משפטיים לאימות את החתימה, כגון שימוש במנהל שונה, חתימה אמיתית או מכשיר שמאפשר לאותה חתימה להמשיך להיות חוקית.

אישור תצהיר, מצד שני, הוא תהליך שבו החותם מאשר שהמידע שמופיע במסמך שהוא חתם עליו הוא נכון ומדויק. במילים אחרות, הוא מאשר שהביטויים או הידיעות שמופיעות במסמך הוא הדבר עליו הוא מבטיח או מרשה להתרחש.

באופן כללי, האמת והמדיניות של הצהרות וחתימות נדרשות כדי להקנות להן מוקדמות משפטית. חשיבותם של אימות חתימה ואישור תצהיר הן במשמעותם שלהם בהקניית אמינות ובהבנת המשמעותים המשפטיות שכרוכות בחתימה ואישור.

תהליך אימות החתימה

אימות חתימה הוא תהליך שבו מאשרים שהחתימה שהופיעה על מסמך מסוים היא באמת של המחתים. התהליך מתחיל כשמבקשים מהאדם שחתם, לחתום שוב בצורה תואמת על מסמך נוסף או גפייה מסוימת. לאחר מכן, החתימה המקורית נבדקת לעומת החתימה החדשה שהוזנה. אם החתימות זהות או שהן דומות לחתימה שמוזהרת בפני הגורם המאמת, החתימה מאומתת כאמיתית. כאשר מדובר באימות חתימה דיגיטלית, התהליך עשוי להתבצע אוטומטית באמצעות השוואה של קובצים דיגיטליים של חתימות.

התהליך של אישור תצהיר

בניגוד לאימות חתימה, תהליך האישור תצהיר הוא פעולה שבה אדם בוחר לאשר את אמת המידע שמופיע במסמך. לדוגמה, כאשר אדם מאשר דחיפים, הוא בעצם מאשר שהמידע המופיע בדחיפים הוא נכון. זה יכול להתבצע באמצעות חתימה על המסמך, אך לעיתים ישנה גם חובה להביא אישור רשמי מעורך דין או מזכיר חברה. התהליך מתחיל כאשר מתבצע מסיבת מניית מעיד על האמת, או כאשר מצהיר מחייב את עצמו במשפט לספר את האמת, יחד עם אישור של מזכיר חברה או האדם הזכאי למנייה של החברה. בסוף התהליך התצהיר נעשה בשם המצהיר על ידי חתימה או שליח או מראה דין שחתם על שמו.

כמו כן, גם עם שני התהליכים זהים במובנים מסוימים, עדיין יש להם הבדלים חשובים. אימות החתימה מתמקד באימות החתימה של האדם שחתם, בעוד שתהליך האישור נוגע לאישור הטענות שהוצגו במסמך. שניהם משחקים תפקידים חיוניים במערכת המשפטית והעסקית, ופעמים רבות מחייבים ייעוץ משפטי מקצועי. בסופו של דבר, חשיבה אישור תצהיר ואימות חתימה שני אינסטרומנטים מקצועיים שמסייעים לחברות להבטיח את תקנותיהן ולהעמיד את עצמן בפני המשפט.

Image 1

תפקידים של אימות חתימה ואישור תצהיר

חשיבות אימות החתימה

אימות חתימה הוא מעין ביטוח שכאשר בנדיב מחתים על מסמך, החתימה היא אכן שלו. אם יש ספק לגבי אמיתיות החתימה, ניתן לבצע אימות חתימה על-ידי מומחה. בפרקטיקה, אימות חתימה נחוץ במקרים שונים, מתוך מגבלה נרחבת של סיטואציות של משא ומתן משפטיים ועסקיים.

חשוב לציין, על פי פקודת החותמות הפומביות (לא אישור קיום), החותמות הפומביות שאישרו את נכונות החתימה לא אחראיות לידיעת מהות התכנים שבמסמך. כלומר, אין אחריות אם המדובר בעסקה מזויפת, עובדה שהובילה לתלונות רבות בעבר.

אישור תצהיר

אישור תצהיר, מצד שני, הוא פעולה שבה מוסמך שנייה את המדבר, במטרה להבטיח את אמתו. החותם הפומבי, בראשית המסמך, מצהיר שהמדבר התנהג במסגרת משפטית מסוימת והבין את התוצאות האפשריות. מעבר לכך, החותם הפומבי מיישר את יריה לאישור התצהיר.

מקרים ספציפיים של אימות חתימה ואישור תצהיר

למעשה, ההבנה של ההבדלים בין אימות לאישור יכולה לשמש בדוגמאות משוליים מפערים שהתממשו בתובענות לאחרונה. המאמרן ג’, לדוגמא, טוען שהוא חתם על מסמך לא חוקי לא תוך ידיעה. אם התחייב למסלול פרטני של אימות חתימה, הוא יכול היה להגן על עצמו ולהכחיש את החתימה במסלול משפטי.

במקרה אחר, קטלוג של חברה נפצעה כאשר הוגש נגדה קרב משפטי ע”י מקור הארך משפחתי שהשתמש במוצרים מובילים שלה, וטען שהם לא אישרו את התצהירים של הקטלוג. אילו התצהירים אושרו בדרך מתאימה, הקרב המשפטי יכול היה להימנע.

הידיעה בהבדלים בין אימות החתימה לאישור התצהיר חיונית להבנה מלאה של השלבים המדויקים של הפעולות המשפטיות והעקרונות העומדים מאחוריהם.

ההשפעה של ההבדלים

ההבדלים בין אימות חתימה לאישור תצהיר יכולים להיות מניע לבעלי עסקים וחברות גדולות לבחירת הדרך הוותיקה לעבודה עבורם, ללא משמעות משפטית מחויבת כזו או אחרת. ההשלכות של שימוש שגוי, או שלא במקום המתאים, באימות חתימה או באישור תצהיר, יכולות להיגרם לסיכונים משפטיים, הן מבחינת כשל באפשרות לסמך עליו, והן מבחינת מרמה או הטעייה של הצד השני.

תקנות ונהלים

בחלק מהמקרים, החוק דורש בצורה מסוימת שימוש באימות חתימה או באישור תצהיר. לדוג’, בתהליכים משפטיים מסויימים, כדי להבטיח את אותנטיות המסמכים וחתימות האנשים המעורבים, או במחאות שיוגשו לגבייה, חובה להשתמש בטופסים מסוימים שמחייבים אישור תצהיר. בנוסף, בתהליך הרכישה של נדל”ן, שנוגע להון גדול, מחויבים קונה ומוכר לחתום על הסכם רכישה שמחויב אותם למילוי של תנאים מסוימים, ובמקרה זה חייבים לבצע אימות לחתימה.

היתר, שים לב שהתקנה המשפטית טובעת בהתאמה חוקים ותקנות משונות שמחייבות שימוש באימות חתימה או באישור תצהיר, ולכן יש לקיים את דרישות החוקים תוך שמירה על ביצוע היעיל והמדויק של ההליך. לְכֵן, מוּמְלָץ להִתייעֵץ עִם עוֹרֵךְ דִּין לפני ביצועם של אימות חתימה ואישור תצהיר, כדי להבין את התהליך של כל אחד מהם ולדעת מה הדרך הטובה ביותר לביצוע הפעולה.

Image 2

יעוץ משפטי: הכנת אימות חתימה ואישור תצהיר

בעולם העסקים אנו מתקלים במגוון עניינים משפטיים, שקשורים הן לתצהירים והן לחתימות. כולנו מחזיקים במסמכים רשמיים אשר נדרשים לחתום עליהם, ולא פעם נתקלים במקרה שבו נדרש לאשר את החתימה. ייכול היה להסתיים בכך, אם כי שפע של סיטואציות ומגבלות עלולות להוציא את קו הקורה ממסלולו.

שני התהליכים המשפטיים הנלמדים – מדובר גם באימות חתימה וגם באישור תצהיר, הם בני פרקנאליקו של העסקים, הרי, ללא הכנתם באופן תקני יעלה בקנה אחת ומילרא מלאה, ויכולה גם לעטוף בחומה משפטית את בעלי העסק, ממסילת ייצואים שרירותית.

למה ומתי מומלץ להתייעץ עם עורך דין?

עורך דין, שהמקצוע שלו הוא ניהול סיכונים משפטיים, מתמחה בדיוק באם אימות החתימה תקני או אם התצהיר מתאים ואם יש לו רלוונטיות בעסקי, היא בדיוק צרכונו של כל בעל עסקי. מלבד כך, הרבה אנשים חווים קושי בהבנת המונחים המשפטיים המתעסקים עם אימות חתימה ואישור תצהיר.

תפקידו של עורך הדין בזמן ייעוץ הוא לנתח במדויק את כל החששות והבעיות ולתאם ביניהם מעין “גשר” שמחבר ומקשר את כולם. כיצד בונים את הגשר המשפטי הזה? זקוקים לידע משפטי מקצועי, מיוחד ומעודכן, ומראה זרים בתחום האימותים והטצהירים, הבנה מעמיקה של הקשיים שעלולים להתגלות בעת התהליך, וניסיון שנצבר לאורך שנים של עבודה שטח.

יחס הלקוחות הממושך של עורך דין, מסייע לו לשבץ את המשתמשים בפיק התקני שבו אמורה להתנהל כל הפעילות שלהם. האימותים שלו שואפים להפחית את הסיכונים המשפטיים למינימום, והתצהירים הם מתנה גדולה שאפשר לתת לקליינטים. שום דבר לא יכול להחמיא יותר לקליינט מאשר לדעת שמשאירים את המשפטים למקצוענים.
אין ספק שהתקנה המשפטית בהעסקה שלכם תישאר בידיים מומחות כדי לנצל את ההזדמנויות של אימותים תקניות ותצהירים מדוברים. היי, שנה חדשה של מקצועיות משפטית!

Image 3

סיכום:
במהלך המאמר, דנינו בהבדלים בין אימות חתימה לאישור תצהיר, אתן התהליכים המשפטיים החיוניים ביישום מסמכים. חשיבותם של אלו נושאים נגברת במיוחד בעולם העסקים, כאשר יש חשיבות כבדה לאימות תקנות, התקשרויות, ועשיה של מסמכים. הבנה של ההבדלים בין שני המונחים שוליים בכל החלטה משפטית, וכל תנאי מרכזי בעסקה או הסכם.

התייחסנו גם לתקנות ולנהלים השונים שבהם נדרש השימוש באימות חתימה או באישור תצהיר, כאווירה להכרה מתאימה של המציאות החוקית שבה אנו חיים.

לבסוף, ניתן הצעה להתייעץ עם עורך דין במידה והתהליכים אלה נדרשים, ודיברנו על החשיבות לעיין בפרטים הקטנים של מסמכים משפטיים ובפרוטוקולים החוקיים המעודכנים.

מדובר במושגים שיכולים להיות מעט מבלבלים לאדם שאינו משפטן, אך כאשר מקבלים להם את הדיוק והרצינות המבוקשת, הם הופכים לכלים יעילים בהבנה טובה יותר של עולם המשפט המורכב, וכתוצאה מכך – ניהול יותר מנצח של העסק שלכם.

© 2023 My Blog


“מהו ההבדל בין אימות חתימה לאישור תצהיר לפי לשכת עורכי הדין?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

צלצלו עכשיו 0515533400